Skip links

Saç Dökülme Tipleri

Saç dökülmesi kişiye, cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Bir rahatsızlık olarak görülen ciddi saç kayıpları kadın ve erkek cinsiyetinde farklı şekilde ele alınır. Uzmanlar bu tiplere hakimdir. Gelen hastanın hangi tip saç dökülmesine sahip olduğunun belirlenmesi gerekir. Hormonal ya da hastalık, ilaç kullanımına bağlı bir durumun olup olmadığını araştırmak için hastanın öyküsüne bakılır. Tüm bunların haricinde gerekli görülen durumlarda, analizleri güçlendirmek adına kan tahlillerine gerek duyulabilir.

Saç ekimi kararının alınabilmesi, saçın yapısı, dökülme şekli ve sağlıklı saçlara ulaşma gibi faktörleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle klinik ziyaretiniz önemlidir. İşlem yaptırmaya karar vermeden önce ön görüşmelerin yapılması, zamanlama, işlem planlaması ya da olup olmayacağına dair değerlendirmelerin netleşmesi için önemlidir. Yapılan görüşmeler sonrasında saç ekimi yapılıp yapılmayacağına uzmanın kararından sonra hasta kendi netlik kazandıracaktır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Daha çok erkeklerde görülse de, ender olarak kadınlarda da görülebilmektedir. Bu tip saç dökülmesi genetik bir durumdur. Saç tellerinin DNA yapılarında bir büyüme döngüsü vardır. Erkek tipi dökülmede, döngünün zayıfladığı, saç tellerinin incelmeye başladığı ve dökülmenin gerçekleştiği bir süreç oluşur. Saç döngüsünün sonlanması, dökülen saçların yerine yenilerinin gelmemesi anlamına gelir.

Bu tip dökülmeler tepeden başlar. Alın bölgesi ise yavaş yavaş açılır. Ense kısmında ise nadiren dökülme olur. Doğru bakım ürünlerinin düzenli kullanımı ile saç dökülmesinin yavaşlatılması mümkün olacaktır. Bunun için dermatolog ile görüşülmesi, tavsiye edilen ürünlerin kullanılması geçici çözüm olabilir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Hormonal sebeplerle ya da menopoz bu duruma neden olabilmektedir. Doğum, süreci ve sonrasında da hormon yapısı değişimi dökülmelere neden olmaktadır. Bu tip dökülme belli alanda değil başın tamamında aynı oranda gözlemlenir. Dökülme had safhaya geldiğinde saç kökleri net bir şekilde görülmeye başlar.

Kadınlarda 3 tip saç dökülme şekli vardır.

  • Diffüz tip, daha yaygın gözlemlenir. Tüm saçlı deride oluşur
  • Lokalize tip yer yer gözlemlenir. Saçta yoğun incelmeler oluşur.
  • Paternli denilen ve erkek tipi saç dökülme şeklidir. Bu ise ender rastlanılan bir durumdur.

Saçın dökülme miktarına bağlı olarak tipleri şu şekilde ele alabiliriz;

  • Tip 1 hafif saç dökülmesi; erken yaşlarda karşılaşılan bir saç dökülmesidir. Dökülmeyi iyi bir tarama ile kapatmak mümkündür. Alın saç çizgisi korunur ve müdahaleye gerek olmaz.
  • Tip 2 orta derece dökülmeler; tepe kısımda açılma, saçın genel hacminde azalma gözlemlenir. Ön saç çizgisi korunurken, saç ekimi yapılabilir.
  • Tip 3 ileri derece saç dökülmeleri; özellikle tepe kısımda deri rahatlıkla görülür. Ön saç çizgisinde kayıplar fark edilir şekildedir. İncelme ciddi boyuttadır. Bu durumda saç ekimi önerilir.

Sayılan her üç tip saç dökülmesinde saçlarda incelme gözlemlenir. Saç ekimi yapabilmek için ense ve yanlarda sağlıklı saçların olması gerekmektedir. Saç köklerinin sağlıklı olması donör olarak kullanılabilir anlamına gelir. Aksi durumda ekim söz konusu olamaz.

Yorum Yaz

Name*

Website

Yorum

WhatsApp chat
Hemen Ara