Skip links

Saç Ekimi Hangi Koşullarda Ve Kimler Tarafından Yapılmalı?

Saç ekim kararı alındığında, işlem için doğru yerin ve doğru uzmanın seçimi önemlidir. İşlemin titizlikle yapılması, prosedürlerin hassas bir şekilde uygulanması işlem sonucunu etkilemektedir. Saç ekim işlemi cerrahi bir operasyondur. Bu neden estetik cerrahi uzmanlarının bu işlemi yapması gerekmektedir. Saç ekiminde uygulanan tekniklerin eğitimleri verilmediğinden, işinde uzman ve kendini geliştirmiş referanslı hekimlerden destek alınmalıdır.

Uzman bir cerrahın bu işlemi yapması, başarı oranını ciddi şekilde arttırmaktadır. İşlemin yapılış aşaması kadar, sonrasında hastaya salık verilecek olan öneriler ve takibi de, doktorun tecrübeleri ile alakalı bir durumdur. Plastik cerrahlar kadar dermatologlar da bu uygulamalara hakim olabilir. Cilt ile alakalı bir konu olduğu için uzmanlık alanına girmektedir. İşlemler hakkında kendini geliştirmiş bir dermatolog, verimli sonuçların alınmasında etkili olacaktır.

Saç ekimi aslında hem cerrahi hem de estetik bir işlem olduğundan dolayı, bu işlemi en uzman şekilde yapabilecek olan estetik cerrahlardır. Yapılacak olan işlemler sonrasında, etkin sonuçların alınması, kişinin istediği şekle kavuşması tamamen estetiksel bir durumdur. Aynı zamanda işlem çok dikkat isteyen, saç ekiminin hassas noktası olan açıların ayarlanması ince bir iştir. Saçların hatlarının belirlenmesinden, işlem sırasında ki uygulama ölçütlerine kadar estetik cerrahların konuya daha hakim olacakları görülmektedir.

Saç Ekim Operasyonunu Kimler Yapmamalı?

Dermatologlar ve cerrahların saç ekim işlemlerine daha yatkın ve etkin olduklarını belirttik. Bu iki alanın ortak noktası branşları içinde saç ekim uzmanlığının olmasıdır. Ancak günümüzde güzellik uzmanı ya da estetisyen olarak kendini adlandıran, ilgili bakanlık tarafından hiçbir yetki belgesi bulunmayan insanlar işlem yapmaktadır. Oldukça düşük bütçelerde işlem yapan bu kişiler, kişilerin umutlarını, paralarını ve sağlıklarını maalesef düşünmeden davranmaktadır.

Denetim mekanizmalarının tam olmaması, insanlarımızın konuya hakim olmamaları, şikayet konusunda tutuk davranmaları maalesef bu tip uygulama yapanların sayısını arttırmaktadır. İşi sadece kulaktan dolma öğrendiğini sanan ve böylesine ciddi bir uygulamayı yapabileceğini söyleyen insanlar konusunda dikkatli olunması önemlidir. Aynı şekilde sizlere gerekli yetki belgelerini, diplomalarını gösteremeyen kişileri bakanlığa şikayet etmekten çekinmemelisiniz.

Saç Ekimi Nasıl Bir Ortamda Yapılmalı?

Saç ekimi yapılacak ortamın hastane koşullarında olması gerekmektedir. Basit bir işlem gibi görünse de, saç ekimi genel cerrahiyi ilgilendiren bir durumdur. Bu nedenle hastanın bekleyeceği alandan, uygulama yapılacak olan alana kadar tüm ortam steril olmalıdır.

Uygulama alanı, Avrupa standartlarına uygun ameliyathane şeklinde ayarlanmalıdır. Giriş ve çıkışlarda kontrol, galoş kullanımı, ellerin steril edilmesi ve eldiven giyilmesi zorunlu olmalıdır.

Yapılacak olan operasyonun ciddiyeti bilinmeli, tüm personelin bu duruma uygun şekilde hareket etmesi gerekmektedir. İşlem sırasında kullanılan ya da kullanılacak olan tüm tıbbı müdahale araçları, steril, ambalajında ve uygun yerlerde bulundurulmalıdır.

İşlem sonrasında hastanın doğru şekilde gözlem alanına alınması, işlem odasının temizlenmesi ve steril edilmesi gerekir. Tüm bu işlemler sağlık riskleri göz önüne alınarak, genel prosedürlere uygun bilinçli şekilde yapılmalıdır.

Yorum Yaz

Name*

Website

Yorum

WhatsApp chat
Hemen Ara
Yol Tarifi