Skip links

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekimi her yaş ve dönemde yapılabilir. Ancak verimliliğin yüksek olması için aşağıda ki konulara dikkat edilmesi önemlidir.

Saç Ekimi İçin Doğru Zaman

Saç dökülme seviyesi ile saç ekim zamanı aslında önemli bir unsurdur. Dökülme belli bir seviyeye gelmemiş ise ekim yapılması pek tavsiye edilmez. Saç dökülme yoğun bir şekilde devam ediyorsa, beklemekte fayda vardır. Estetik nedenler yüzünden, ilerleyen zamanlarda kötü bir oluşum ile karşılaşılma kaygısı bu duruma neden olur. Ekilen saçlar dökülmeyecek ve zaman içinde açılmalar devam edecektir. Bu da dengesiz bir görsellik oluşturur.

20’li yaşlarda da saç ekimi pek önerilmemektedir. Bu yaştan sonra saç yapısı değişebilir. Bu nedenle ilerleyen bir zaman dilimi belirlenmelidir. Saç dökülmesinin %60 oranlarına ulaşması aslında doğru zaman olarak kabul edilir. Analizlerin yapılmasını takiben uzmanımız, saç ekilip ekilmemesine karar verebilir.

Saç dökülmelerinin belli bir seviyeye gelmediği durumlarda ikinci kez saç ekimi söz konusu olacaktır. Bu durum ender olarak uygulanan bir durumdur.

Saç Ekimi İçin Uygun Zaman Belirleme

Saç ekiminden sonra, hastanın uygulaması gereken kurallar vardır. Operasyonun başarısı birazda hastanın bu kurallara uyması ile doğru orantılı olacaktır. İlk 3 gün istirahat, beslenmeye dikkat, sigara ve alkol alımını durdurma ya da kısıtlama, aktiviteleri sınırlandırma yapılacak olanlar içindedir. Bu nedenle operasyon sonrasında rahat bir uygulama ortamının olması önemlidir. Bu da planlamanın en başta yapılması ile randımanlı olacaktır.

  • Operasyon sonrasında istirahat edebileceğiniz bir gün seçin.

Saç ekiminden sonra ki 3 gün kendinizi korumanız, dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Bu nedenle iş, seyahat ya da aktive yapmayacağını bir dönem belirlemeli ve en az 3 gün başınızı korumalısınız.

  • Güneş, deniz ve kumsaldan uzak durulmalı.

En azından 3 gün boyunca bu aktivitelerden uzak durmanız gerektiğini bilmeli ve programınızı bu şekilde yapmalısınız.

  • Yıldönümü, özel gün ve kutlamalara dikkat edin.

Saç ekiminden sonra 10 iyileşme süreci devam edecektir. Bu süreç içinde özel gün ve kutlama aktivitelerine katılmamanız uygun olur.

  • Bahar mevsimi ekim için daha uygundur.

Havaların fazla sıcak ve soğuk olmaması, iyileşme sürecinde kendinizi muhafaza ederken sizi zorlamamalıdır. Her mevsimde ekim yapılabilse de, bahar aylarında daha rahat bir süreç yaşayacağınız kesindir.

Saç Ekimi Kimler Yapmalı?

Yaş açısından bir şart olmamakla birlikte, uygulamada önerilen ya da önerilmeyen yaşlar bulunur. Özellikle 20’li yaşlar erken görülerek, çok önemli bir durum söz konusu değilse saç ekimi yapılmaz. Genç yaşlarda başlayan saç sökülmesi genelde 30’lu yaşlarda yavaşlar ya da durur. Bu nedenle yaş faktörü dikkate alınarak işleme başlanıp başlanmaması konusunda istişare yapılmalıdır. Alınacak olan karar, ikinci kez işlem görmeyi de engeller.

Saç dökülmesi hızlı ve sürekli ise bir doktorla görüşülmelidir. Kişinin sağlık koşullarına uygun olması, ekim için de uygun olduğunu gösterir. Bu neden hormonal ya da farklı bir hastalığın olup olmadığı tespit edilmeli, belirtilen analizler değerlendirilerek saç ekimine karar verilmelidir.

Yorum Yaz

Name*

Website

Yorum

WhatsApp chat
Hemen Ara