Skip links

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekim işleminin başarısı, işlem sonrasında takip edilecek yol haritasına uyma ile doğru orantılıdır. Koruma işlemi, yapılması ve yapılmaması gerekenlerin haricinde ilk yıkama işlemi dikkatli ve özel ürünler kullanılarak yapılır. Bu nedenle uygulamanın kliniğimizde, doktorunuz ve yardımcıları ile yapılması önerilmektedir.

  • Ekimden sonraki ilk yıkama 3 ya da 4. gün yapılabilir. Ancak bu işlem özel solüsyon ve uygulama yapılan alan ovulmadan, hırpalanmadan yapılmalıdır. Bu şekilde kabuklar dökülene kadar yıkama devam edecektir.
  • Uygulamayı tek başına yapmanız önerilmez. Mecbur olunan durumlarda yanınızda birinin olmasına önem vermelisiniz.
  • İlk yıkama işlemi 3-4. Gün yapılacaktır. Bu işlem klinikte doktorla yapılması önerilir.
  • 15 gün süresince her gün en az 1 kez yıkanması gerekir
  • Yıkama şekli ve kuralları önemlidir.
  • İlk yıkama yaklaşık 30 dakika sürer.

İlk Yıkama Neden Önemli?

Operasyondan sonra, ekilen saç kökleri tam olarak yerlerine adapte olmamıştır. Bu nedenle yanlış bir hareket, greftlerin zarar görmesine neden olabilir.

İlk yıkamada oluşan kabuklanmalar temizlenme başlanır. Bu sayede kökler nefes alıp, daha verimli sonuçlar elde edilme yoluna girilmiş olunur.

Yıkama esnasında düşen kabuklar, doğru şekilde yıkama yapıldığında saç köklerine zarar vermeden arınırlar.

İlk yıkama, saç köklerinin güçlenmesini saplarken, beslenmelerine ve adapte olma süreçlerine başlamasına yardımcı olacaktır.

İlk yıkamada yapılacak hatalar, özensiz işlemler ekilen köklerin dökülmesine neden olur.

İlk Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Merkezimizde doktorunuz kontrolünde bu işlemi yapmanız önerilmektedir. İşlem aşamaları şu şekilde olacaktır;

Hazırlık aşaması; malzemelerin yanınıza getirilmesi ve hazırlanması işlemidir. Yumuşatıcı losyon, Ilık su, Şampuan ve yumuşak bir havlu ilk yıkama için gerekli olan malzemelerdir.

Losyon kullanma aşaması

Saç ekiminden sonraki ilk yıkamada losyon kullanımı, yıkamada ovalama yöntemi ve işlem aşamalarının öğrenilmesi amacı ile doktorunuzun yapmasını öneriyoruz. Daha sonra kullanım şeklini öğrenerek, hem yıkamayı hem de düzenli losyon kullanımını kendiniz yapabilirsiniz.

Losyon kullanımında dikkat etmeniz gerekenler; öncelikle ortamın ve ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Elinize bolca losyon alınır. Ardından parmaklarınızı ekim yapılan alana dokundurarak hissediniz. Losyonu ekim yapılan alana, ufak hareketlerle sürmelisiniz. Losyonun her yeri bol miktarda kapladığından emin olmalısınız. İşlem 20 dakika ile 1 saat kadar sürmelidir.

Saçların yıkanma aşaması

Losyonla bekletilen saçlar, üzerindeki kabukların yumuşamasıyla yıkama işlemine hazır hale gelir. Dilerseniz losyon fazlalığını gazlı bezle alabilirsiniz.

Ilık su ile yavaş bir akış sağlayın. Saçların üzerine suyu akıtın. Losyonun fazlalıklarını akıtın. Elinize şampuanınızı alıp köpürtün ve ufak, yavaş dokunuşlarla başınıza köpükleri yayın. Bu işlemi birkaç dakika yapın. Köklerin köpükleri aldığından emin olun. Tüm işlemi iki kez tekrarlayın.

Saç ekiminden sonra kullanılacak olan şampuanı genelde doktorunuz size önerecektir. Özellikle PH seviyesi 5,5 olan, parapen içeriğe sahip olmayan ve antialerjik ürünler tercih edilecektir.

Son Aşama Saçların Kurutulması

Çok yumuşak bir havlu ya da hafif ayarda bir saç kurutma makinesi ile işlemi yapabilirsiniz. Fön makinesini 30 cm uzaklıktan tutmalı, uzun süre kullanmamalıdır. Havlu ile kurulamada yine kökleri bastırmadan, küçük tampon hareketler yaparak işlemi sonlandırmak önemlidir.

Yorum Yaz

Name*

Website

Yorum

WhatsApp chat
Hemen Ara