Skip links

Saç Ekimi

Saç ekimi son derece titizlikle, profesyonel yaklaşımla, konusunda uzman bir ekiple yapılması gereken ciddi bir uygulamadır. Bu sebeple saç ekimi konusunda kafanıza takılan her ayrıntıyı sormanız ve yetkin cevaplar alabilmeniz çok önemlidir.

Erkeklerin %50 ye yakını ilerleyen yaşlarıyla birlikte saçları ile vedalaşırlar. Bu durumda aslında genetik yani kalıtım ile gelen bir durumdur. Yıllar ilerledikçe özellikle ellili yaşlarda birçok erkeğin kellik denilen sorunu yaşadığını görebiliriz. Bu saç kayıplarının geri kazanılmasına yönelik bir yöntem olan saç ekimi kişiye özel çözümler sunmasıyla bu kadar gündeme gelmiştir. Yapılan uygulamaların doğru ve uzmanlıkla uygulanması neticesinde, oldukça memnun edici sonuçların alındığı gözlemleniyor.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; tahmin edildiği gibi saç olmayan bölgenin yeniden saça kavuşması olarak adlandırılabilir. Elbette bu işlem bazı koşullara bağlı olarak uygulanır. Yöntemlerden hangisinin size uyun olacağına uzmanlarımız karar verir. Yapılacak olan tetkikler sonucunda, saç yapısı, donör saç analizi ve ekim bölgesi analizleri, uygulamada ki yol haritamızı bize sunacaktır. Bu şekilde saç ekimi sonuçları kesin olarak olumlu çıkacaktır.

Saç ekiminde aslında saç transferi yapılır. Sağlıklı ve uygun yapıda ki saç kökleri belirlenerek, dökülme olan ve artık yerine yeni saçlar çıkmayan alana tıbbi metotlarla eklenir. Bu şekilde kişide risk oluşturacak, zorluk yaşanacak bir durum oluşmaz. Yapılacak olan işlemlerin tamamen steril ve profesyonel bir ortamda yapılması bu açıdan önemlidir.

Saç Ekimi Riskli Midir?

Uygulamanın yapılışı ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, komplikasyonları önleme açısından önemlidir. İşlem sürecini bu nedenle tamamen steril bir ortamda yapmaktayız. Sonrasında ise size uyulması gereken kuralları belirtmekteyiz. Bu şekilde herhangi bir sorunun yaşanması olanaksızdır. Saç ekim kararı alındıktan sonra uygulama merkezinin seçimi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Yaşanabilecek aksilikler, istenmeyen sonuçlar ve komplikasyonlara mahal vermemek adına, doğru bir sağlık merkezini seçmenizi öneririz.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekerken kullanılan üç farklı yöntem vardır. FUE, FUT ve son teknik olarak DHI gelmektedir.

 • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak bilinen FUE yönteminde, cerrahınızın el becerisi yüksek olmalıdır. Sağlam saçların olduğu bölgeden dairesel kesim yapılarak, küçük bir açıklık içinden foliküllerin çıkartılma yöntemidir. Bu işlem alanı dolduracak yeterli adete ulaşana kadar yapılır. İzler zaman içinde kaybolur. Bu nedenle tercih edilen bir yöntemdir.
 • FUT yani Foliküler Ünite Transplantasyonu olarak bilinen yöntemde ise; kafatasında sağlıklı olan bölgeden ince bir deri parçası alınır. Mikroskop yardımı ile bu anada bulunan saç folikülleri tekli birime ayrıştırılır. İşlem bitiminde kafa derisi dikilerek kapatılır. Ekonomik bir teknik olmasının yanında kısa saçların altında estetik olmayan izler kalabildiğinden pek tercih edilmemektedir.
 • Direct Hair İmplantation ise DHI şeklinde sizlere alternatif olarak sunuyoruz. Oldukça yeni ve başarılı sonuçları olan bir yöntemdir. Ancak uygulaması gerçek ve işinde uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Micro-FUE olarak da adlandırılan bu yöntemde, 1 mm ya da daha küçük çaplı punçlar kullanılır. Donör alanda foliküller tek tek alınır.

Tüm yöntemlerde elde edilen kıl köklerinin ekilirken dikkat edilmesi gereken önemli hususları vardır. Açı, derinlik ve yön belirleme ancak işinde uzmanlaşmış biri tarafından uygulanabilir. Bu işlem teknikerler tarafından yapılabilir.

Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İşlem maliyetlerinin belirlenmesinde birkaç değişken söz konusudur.

Ekilecek alanın büyüklüğü ve greft sayısı belirleyici unsurlardır. Tüm bunların yanı sıra maliyetleri belirleyen farklı etmenlerde bulunmaktadır. Uygulama yapılan yerin tercih edilirliği, lokasyonu, büyük ya da küçük şehirlerde oluşu farklı maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Ülke geneline bakıldığında yurt dışında ki fiyatlarla kıyasının daha uygun olduğu söylenebilir.

İşlem maliyetinden sonra 2 ya da 3 aylık bir süreçte uygulanması zorunlu olan temizlik ve bakım süreci vardır. Kısacası net fiyat alabilmeniz için kliniğimize gelip, uzmanlarımızda yüz yüze görüşmeniz önerilmektedir. Bu şekilde kesin fiyat teklifleri sizin için hazırlanacaktır.

Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Ekim öncesi;

Planlama; kan tahlilleri, haftalık ekilecek greft sayısının belirlenmesi, saç çizgisinin belirlenmesi gibi sonuç odaklı yol haritasının belirlendiği aşamadır.

Anestezisyen Görüşü; ilaç alerjisi olanlar, kardiyavasküler rahatsızlığı bulunanlar ya da şeker hastaları gibi yara sorunu ile karşılaşabileceklerin anestezi uzmanı ile gerekli görüşmeleri yapma aşamasıdır.

Ekim İşlemi Aşamaları

Lokal anestezi; işlem öncesinde hastanın ağrı ve acı hissetmemesi için alıp yapılacak ve ekim yapılacak alanın lokal olarak uyuşturulmasıdır. İşlem sonrasında ağrı kesici ile destekleme yapılır.

Greftlerin toplanması; seçilen yönteme göre gerekli işlemlerin yapılarak greftlerin toplanması aşamasıdır. Saatte ortalama 1000 ile 2000 kök toplanmaktadır.

Kanalların Hazırlanması; işlem öncesi çizimle belirlenmiş olan sahada kökler için açılma işlemi yapılır. Açılacak kanal sayısı, açıları ve diğer hususlar uygulama şeklinde yapılır.

Köklerin Ekim Aşaması; uygulamanın son aşaması greftlerin ekimidir. Alınan greftler steril ve besleyici bir sıvı içinde muhafaza edilirler. Uygulama esnasında da aynı titizlikle ekim alanına yerleştirilirler.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saç ekimi yapılan bölge öncelikle 48 saat korunmalı, su ile temasından kaçınılmalıdır.
 • Gece uyurken sert, küçük bir yastık kullanılmalı. Ekilen köklerin örtü, yatak başı gibi alanlarla temasından kaçınılmalı.
 • Bir hafta boyunca, havuz, hamam, sauna, spor faaliyetleri ve kuaför kullanımı yasaktır.
 • 15 gün sonra makasla kesim yapılabilirken, 45 gün sonra kuaförünüzle buluşabilirsiniz.
 • Operasyondan 48 saat sonra ilk yıkama doktorunuz ve sağlık ekibi tarafından yapılacaktır.
 • Yıkama işleminden sonra saç kurutma makinesi ve havlu kullanılmamalıdır.
 • Uygulamadan sonraki bir hafta boyunca aspirin kullanımından uzak durulmalıdır. Aynı şekilde kan sulandırıcı özelliği olan diğer ilaçlarında alınması yasaktır.
 • Operasyon süresince ve operasyondan sonraki bir gün boyunca sigara kullanımı yasaktır. Sonrasında az içilmesi önerilir.
 • Ortalama 1 ay boyunca alkol kullanılmamalıdır.

ISHRS Neden Önemlidir?

Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahi derneği olarak bilinen ISHRS, uygulamanın ciddi ve komplike olması nedeni ile kişilerin sağlıklarını korumayı hedefliyor. Estetik operasyonların yaygınlaşması ve her alana indirgenmesi nedeni ile denetimsizlik, insan sağlığını ciddi risk altına alıyor. Bu nedenle uygulamaların denetimi, merkezlerin uygunluğu, uzmanların yeterliliği gibi konularda gerekli denetimleri yaparak, halk sağlığını korumayı amaçlayan bir dernektir.

Bu derneğin düzenli ve titiz denetimleri sayesinde, kişiler kurumlara olan yaklaşımlarını olumlu şekilde değiştiriyor. Uygulamadan korkmadan, sağlıklarını bozmayacağını bilerek klinikte uygulama yaptırıyorlar. Bu şekilde sonuçlar olumlu oluyor.

ONLINE KONSULTASYON
Fiyat Alın

Blog Yazıları

Müşteri Temsilcimiz ile Şimdi Görüş

Bize her konuda yazabilirsiniz.

WHATSAPP İLE YAZIN

Neden Self Hair Clinic’i Seçmelisiniz

Hasta memnuniyetinde insan odaklı yaklaşım, güvenli ve teknolojik veriler

Self Hair Clinic yazılı ve görsel basını bilinçlendirmek için kullanır

Uygulanan tüm müdahalelerde aile tarafından yanayız!

Hastalarımızla sürdürülebilir ilişkiler kurar ve daima yanlarında oluruz

İnsani tüm temelleri baz alarak erişilebilir ve anlaşılabilir oluruz

facebook

facebook.com/selfhairclinic

Takip Et

Instagram

instagram/selfhairclinic

Takip Et

Whatsapp

Birlikte harika şeyler başarabiliriz.

Bize Yazın
WhatsApp chat
Hemen Ara