Skip links

Sakal Ekimi

Sakal ekimi öncesinde planlama yapılır. Ne kadar ve sakalların hangi açılarda ekileceği belirlenir. Planlama aşamasından sonra doktor, ilgili alanlara gerekli taslak çizimleri yapar.

Erkeklerin estetik görünümünü bozan, seyrek sakal ya da çeşitli nedenlerle anormal çıkan sakallar için çözüm niteliğinde olan sakal ekimi, ülkemizde de yoğun şekilde uygulanmaktadır. Saç ekiminde yaşanan gelişmelere paralel olarak sakal ekimi de artık mümkün ve talep gören bir durumdur.

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de yöntemler benzerlik göstermektedir. Ancak uygulama ve sonrasında oluşan iş akışı farklıdır. Saç bölgesinde uygulanan yöntemlerden uygun olan teknik seçilerek, sakal ekimi isteyen kişiye hekim tarafından uygulanır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Ekim öncesinde planlama yapılır. Ne kadar ve sakalların hangi açılarda ekileceği belirlenir. Planlama aşamasından sonra doktor, ilgili alanlara gerekli taslak çizimleri yapar. Bilgisayar programı sayesinde yapılan çalışmalarla, kişi sakal ekildikten sonra ki yüz şeklini birebir görebilmektedir.

Sakal ekiminde FUT ve FUE teknikleri uygulanır. FUT tekniği tercih edilmemesinin nedeni farklı dezavantajlarının bulunmasıdır. FUT tekniği ile ekilen kılların aynı yönde çıkmaması en büyük sorundur. Bu nedenle FUE yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Deri kesilmediği için yüzde iz kalmaz ve sakallar istenilen yönde çıkar.

Çene, favoriler, bıyık ve yanak bölgesine uygulama yapılabilir. Kişinin tercihi ve estetik görünümüne uygun olan işlem, bilgisayarlı sonuç izleme işlemiyle belirlenecektir. Aynı şekilde yüzde oluşan sivilce izleri, yara ve lekeleri kapatmak için bir kamuflaj olarak tercih edilebilmektedir.

Sakal ve bıyık bölgelerinde kıl köklerinin kayıpları farklı sebeplerle olabilir. Genetik durum, doğru uygulanmayan lazer epilasyon, iğneli epilasyon, yanık sonrası cilt deformasyonu ve cerrahi müdahaleler kılların kaybına neden olan başlıca sebeplerdir.

Sakal ekiminin asıl amacı seyrek olan bölgelere, kıl nakli yaparak bu bölgelerin sıkılaştırılması işlemidir. Aynı şekilde hiç kıl olmayan alanlara da ekim yapılabilmektedir. Bu şekilde kişilerin istediği sonuç elde edilmiş olacaktır.

Ekim sırasında kullanılacak kök sayısı değişkenlik göstermektedir. Bu sayı bıyık için 300 ile 500 adet, çene bölgesinde 600 ile 700 adet, yanal bölgesi için 300 ile 700 adet ve favoriler için de 200 ile 250 adeti bulabilmektedir. İşlemde kullanılacak adet sayısı fiyatı da belirlemektedir.

Riskleri Nelerdir?

 • Kıl köklerinin alındığı alan 1-2 boyunca pembemsi bir görünüme sahip olur.
 • Ekim sırasında kullanılan iğnelerin batırılmasından dolayı kan pıhtıları oluşur, bu görünüm ilk banyodan sonra geçer.
 • Ekim yapılan alanda kıl köklerinin beslenmesine yönelik kan dolaşımı artar. Bu artış yağ bezlerinin de çalışmasına ve sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Bu durum geçicidir.
 • 2 hafta boyunca bölgede gerilme oluşacağından, mimik hareketlerine dikkat edilmelidir. Gerilmeler oluşabilir.
 • Tüm bunlar beklenen bir reaksiyon olmakla birlikte, operasyon sonrasında ciddi bir komplikasyon gözlemlenmez.

Sakal Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Özellikle ilk gün ekim yapılan alan korunmalıdır. Greftler yerlerine tam oturmadıkları ve öylesine durdukları için herhangi bir sürtünmeyle çıkabilirler.
 • İlk gece mümkün mertebe sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir.
 • Operasyon sonrası bandajla sarma işlemi uygulamamalı, yüzün hava alması sağlanmalıdır.
 • Ekim işleminden sonra 2 hafta kadar çok katı besinler alınmamalıdır.
 • Yapılan operasyon, donör bölgede kızarıklara neden olabilir. Bunu önlemek adına antiseptik kremler önerilebilir.
 • Bol su tüketimi cildin su dengesini sağlayacak ve bu şekilde gerilmelerin önüne geçecektir.
 • İlk yıkamada sakal ekilen bölgeyi tam olarak yıkamaya çalışmamalıdır. Ufak hareketlerle ve dokuya zarar vermeden, okşar şekilde işlem yapmalıdır.
 • 12 boyunca ekim yapılan yerler tıraş edilmemelidir. 12. Gün tıraş uygun bıçaklarla yapılabilir.
 • İki hafta sonra şok dökülme olarak adlandırılan dökülme oluşur. Bu normaldir. Ardından yeni sakallar daha sağlıklı şekilde çıkacaktır.
 • Kesiklerden dolayı yanma ve kaşınma hissi oluşabilir. Bunları gidermek için uygun nemlendiriciler kullanılabilir.

Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

 • Ekim sonrasında hemen ertesi gün kıllar 0,3 mm uzunluğa erişebilir.
 • Geniş alana uygulanan ekimlerden sonra besleyici serumlar önerilir. Bu serumlar sakalın daha hızlı çıkmasını ve güçlenmesini sağlar. Daha çok B7 vitamini içeren bu solüsyon uygulama yapan doktorunuza size önerilecektir.
 • Genel olarak 2 gün sonra ekilen kıllar uzamaya başlayacaktır. Ancak bunlar tıraş edilmemelidir.
 • 2 hafta sonra dökülen sakallar, daha iyi ve sağlıklı bir şekilde yeni formlarına kavuşarak çıkarlar. Bu sürecin tamamlanması 4- 8 ay kadar sürebilir.
 • Cildin kıl yapısına göre sallar aynı formda çıkacaktır.
ONLINE KONSULTASYON
Fiyat Alın

Blog Yazıları

Müşteri Temsilcimiz ile Şimdi Görüş

Bize her konuda yazabilirsiniz.

WHATSAPP İLE YAZIN

Neden Self Hair Clinic’i Seçmelisiniz

Hasta memnuniyetinde insan odaklı yaklaşım, güvenli ve teknolojik veriler

Self Hair Clinic yazılı ve görsel basını bilinçlendirmek için kullanır

Uygulanan tüm müdahalelerde aile tarafından yanayız!

Hastalarımızla sürdürülebilir ilişkiler kurar ve daima yanlarında oluruz

İnsani tüm temelleri baz alarak erişilebilir ve anlaşılabilir oluruz

facebook

facebook.com/selfhairclinic

Takip Et

Instagram

instagram/selfhairclinic

Takip Et

Whatsapp

Birlikte harika şeyler başarabiliriz.

Bize Yazın
WhatsApp chat
Hemen Ara